BLOG

Gatunki drewna

Od kilku lat panuje nieprzerwana moda na naturalne materiały we wnętrzach. Do lamusa odeszła lakierowana na połysk płyta meblowa, a w jej miejsce z zajęły polskie i egzotyczne gatunki litego drewna, naturalnego forniru, czy nawet sklejka.

Podczas spotkań z klientami często słyszymy pytanie: jaki gatunek drewna najlepiej nadaje się do danego zastosowania? Czy lepiej wybrać bardziej ekonomiczny fornir, czy może jeszcze coś innego?

wpis

#sosna

Jest jednym z najtańszych gatunków litego drewna ze względu na jego liczne występowania w lasach hodowlanych i mocno rozbudowany przemysł przeróbki tego gatunku. Sosna jest drewnem z natury miękkim i pomimo wielokrotnego szlifowania powierzchni deski i naniesieniu powłoki ochronnej w postaci lakieru czy olejowosku, pod dłonią na blacie dalej odczujemy charakterystyczne usłojenie drewna. Mimo wszystko sosna nadaje się na półki, ramki ozdobne, gadżety i akcesoria drewniane i dekoracyjne. Natomiast gorzej sprawdza się przy intensywnie użytkowanych blatach kuchennych, stolików czy stołów.

sosna

#buk

Jeśli mielibyśmy polecić niedrogi i bardziej wytrzymały gatunek drewna na wspomniane wcześniej blaty kuchenne zdecydowanie byłby to buk. Materiał ma odpowiednią twardość i nie ma tendencji do zbyt intensywnego wchłaniania wody. Oczywiście dobre zabezpieczenia blatu lakierem to podstawa, ale o tym piszemy w osobnym artykule – Wykończenie drewna litego i forniru. Buk ma dość efektowne usłojenie i występuje w kilku odmianach: klasyczny, twardzielowy, holenderski. W zależności od typu można na nim znaleźć więcej czy mniej słojów oraz zmienną kontrastowość ciemnych i jasnych barw.

Niestety, jeżeli chciałbyś żeby Twoje schody bukowe zaczęły udawać orzech, czy mahoń – zastanów się dwa razy. Buk jest bardzo specyficzny i podczas wybarwiania mogą tworzyć się plamy. Dodatkowo, ciężko jest wydobyć wyraziste usłojenie. Zostaw buk jakim jest i wybierz wykończenie bezbarwne.

buk

#jesion

Następny gatunek to wielmożny Pan Jesion – gatunek ten jest moim ulubionym 😀 Ma przepiękne grube usłojenie, jest mocno kontrastowy i robi ogromne wrażenie, szczególnie, jeśli powierzchnia drewnianego elementu jest spora. Bardzo ładnie wygląda przejście między rozległymi słojami wyglądającymi jak duże pawie oko, a tymi drobniejszymi tworzącymi bardziej jednorodną strukturę.

Jesion jest drewnem bardzo twardym. Z tego względu jest bardzo popularnym gatunkiem na stopnie schodów. Nie ma natomiast przeciwwskazań aby używać jesionu na stoły, stoliki, kredensy, komody i inne meble, co też często czynimy – kilka naszych realizacji z użyciem drewna jesionowego można zobaczyć tutaj. Jesion dobrze znosi olejowanie i lakierowanie, można też wybarwiać go w rozmaite odcienie. Barwiąc jesion w ciemniejsze kolory zaczyna udawać egzotyki takie jak np. Palisander.

jesion

#dąb

Na końcu, ale nadal dumnie czeka na nas najpopularniejszy na naszych stołach jego królewska mość DĄB.

Drewno kochane i uwielbiane przez Polaków, Niemców, Holendrów czy Amerykanów. Szlachetny, rosnący w grubych pniach dający żołędne owoce dąb na dobre zajął miejsce na tronie gatunków litego drewna w naszych domach i mieszkaniach. Nadaje się do większości zastosowań od blatów czy nóg stołów, przez półki, fronty szafek i komód, korpusy wykwintnych mebli czy nawet schody. Jest to drewno twarde, dobrze przyjmujące oleje, woski, bejce i lakiery. Jednolita struktura słoja i mała ilość sęków sprawia że trafia on w gusta większości fanów litego drewna i naturalnych materiałów. Oprócz bycia samym materiałem niesie ze sobą coś więcej. Wszyscy znamy kilkusetletnie pomniki przyrody, pamiętające ostatnich królów polski czy różnego rodzaju historie i opowieści związane z tymi drzewami. Stąd oprócz wartości użytkowej ma on też swego rodzaju wartość dodaną w postaci sentymentu czy wspomnienia. Jego prestiż wyraża się też w cenie co jeszcze bardziej sprawia, że chcemy DĄB zaprosić do naszego wnętrza.

dąb

Reasumując – każdy z opisanych gatunków ma swoje zastosowanie. Czasami lepiej wybrać droższe, a bardziej trwałe drewno. innym razem można zaoszczędzić znając zastosowanie danej odmiany.

Warto wiedzieć, a w razie pytań – zawsze można do nas napisać czy zadzwonić – to nic nie kosztuje.

“Bądź wolny – żyj tak jak chcesz! Naprawdę możesz zmienić świat na lepsze! Wolno Ci!”

Comment (1)

  • bardzo przydatny tekst 🙂

    Zulugula
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Start typing and press Enter to search